İLGİLİ ORTAKLAR

Mersin University www.mersin.edu.tr

Mersin University

Mersin Üniversitesi, 1992 yılında Mersin, Türkiye’de kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Yaklaşık 25,000 öğrencisi ve 1,405 akademik personeli bulunmaktadır.

Mersin Üniversitesi, akademik ve idari alanlarda TSE-ISO EN 9001:2008 Kalite Yönetim Sertifikasına sahip tek devlet üniversitesidir. Mersin Üniversitesi, akademik faaliyetleri ve araştırmalarına devam etmekte ve topluma etkin, verimli, rekabetçi ve katılımcı bir şekilde hizmet sunmaktadır. Sürekli olarak kaynaklarını geliştiren Mersin Üniversitesi, tüm akademik alanlarda uluslararası düzeyde tanınırlığını arttırmaya çalışmaktadır. 2005 yılında, doğrudan endüstriyel üretime dönüştürülebilecek yeni teknolojiler geliştirmek amacıyla Üniversitenin araştırma ve geliştirme bölümleri ve sanayi arasında bir ortaklık oluşturan Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) kurulmuştur.

Gıda Mühendisliği Bölümü, gıda güvenliğinden, gıda bilimi ve teknolojisine kadar gıdanın tüm yönlerini kapsamaktadır. Gıda teknolojisi ve bilimini geliştirmeye; öğrencilerin sorunları bir mühendis gibi çözmelerine olanak sağlayan özgüvenli ve analitik düşünme becerilerini geliştirecek şekilde eğitmeye; güvenli ve yüksek kaliteli gıdaları üretmek için gelişmiş teknolojileri kullanmaları ve geliştirmeleri yönünde öğrencilere eğitim vermeye; araştırmaya dayalı bilgi ve teknolojiyi bölgeye, ülkeye ve dünyaya iletmeye; akademisyen yetiştirmeye uygundur.

BETELGEUX, S.L. www.betelgeux.es

BETELGEUX

BETELGEUX, S.L., hijyen ve biyogüvenlik konularında uzmanlaşmış, aşağıda belirtilen alanlarda yenilikçi ve etkili çözümler sunan Ador (Valensiya)’da bulunan İspanyol bir küçük ve orta büyüklükteki işletme(KOBİ)’dir.

  • Kimyasal temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerinin üretimi ve sanitasyon için dozlama ve uygulama ekipmanlarının alım satımı yoluyla gıda sanayilerinde, kozmetik ve eczacılık sanayilerinde ayrıca hayvancılık alanlarında temizlik ve dezenfeksiyonunu gerçekleştirme;
  • Gıda, su, yüzey ve hava mikrobiyolojik analizi;
  • Tarım-gıda sanayisi personelinin hijyen, gıda güvenliği vb. gibi konularda eğitilmesi gibi faaliyet alanları bulunmaktadır.

Şirketlerin gıda güvenliğine ilişkin belirli sorunlarına çözüm üretebilen, yüksek hijyen seviyelerine ulaşmak ve gıda güvenliğini garanti etmek için müşterileriyle işbirliği yapabilen bir Araştırma ve Geliştirme Departmanı, bir Teknik Servis ve bir Müşteri Departmanına güvenmekteyiz. Betelgeux Teknik Departmanı, gıda sanayileri ve çiftliklerin hijyenine (temizlik ve dezenfeksiyon prosedürleri, sanitasyon ekipmanı ve temizlik ve sanitasyon seviyeleri) ilişkin denetimler yapmakta ve mesleki risklerin önlenmesi, hijyen, kalite, gıda güvenliği ve çevre ile ilgili konularda uzun bir eğitim geleneğine sahiptir. Eğitim programları ve kurslar, gıda güvenliği, mesleki riskler, HACCP vb. konuları içeren tarımsal gıda işleme sektörünün birçok sanayisinde tasarlanmış, ele alınmış ve icra edilmiştir. Sektördeki 25 yıldan fazla deneyimi ve Betelgeux'ün kurumsal kültürü; eğitim, inovasyon ve gelişim süreçlerini için muazzam ölçüde tercih edilen bir unsurdur. Betelgeux, UNE EN ISO 9001:2015 sertifikasına sahiptir.

VUPP

Gıda Araştırma Enstitüsü (FRIP), Prag’ta faaliyet gösteren ulusal kamu araştırma kurumudur. Gıda kimyası, biyokimya, mikrobiyoloji, gıda mühendisliği, gıda işleme prosedürleri ve makineleri alanlarındaki temel ve uygulamalı araştırma ve geliştirme faaliyetlerini kapsamaktadır. Gıda kimyası, mikrobiyolojisi ve biyokimyası departmanı; gıda teknolojisi, biyoteknoloji ve mühendislik departmanı olmak üzere 2 ana bölümde 40 çalışanı bulunmaktadır.

Italian Confederation of Farmers (CIA) www.ciaumbria.it

CIA

1977 yılında kurulan Umbria İtalyan Çiftçiler Konfederasyonu (CIA), siyasi partilerden bağımsız bir kuruluş olup, toplumda tarımın gelişmesi ve çiftçilerin haklarını koruma amacına sahiptir. Roma’da bulunan merkezi ve AB kurumlarında Brüksel’de bulunan temsilciliği ile ülke çapında yaklaşık 900,000 üyesi bulunan ulusal bir organizasyon olan 28 Üye Ülkeden ve CEJA, Avrupa Genç Çiftçiler Konseyinden tüm dernekleri ve tarım kooperatiflerini bir araya getiren COPA-COGECA bir parçasıdır. CIA Umbria, büyük şehirlerdeki 22 ofisi ve Perugia’daki merkez ofisi ile bölgede yaklaşık 15,000 üyesi bulunmaktadır. Çiftçilerin ihtiyaçlarını temsil eden ve çiftçilere ve kırsal işletmelere gerçek hizmetler sağlayan üretici birlikleri, kurumlar ve şirketleri kapsamaktadır. CIA Umbria, "NuovaAgricoltura" adında kendisine ait online bir dergisi bulunmaktadır ve Umbria Bölgesi tarafından onaylı"Cia Umbria Formazione" ve "Cipa-at Umbria" isimli iki eğitim merkezinde eğitim kursları düzenlemekte ve ayrıca kadın tarım girişimcilerini birleştiren "AGIA", Genç Çiftçiler Birliği "Donne in Campo", 150’den fazla ilgili tarım turizmi şirketine sahip "Turismo Verde Umbria", CAF, Mali Yardım Merkezi ve INAC , Sosyal Sigorta Yardım Enstitüsünü içermektedir. www.ciaumbria.it

Tarsus

Tarsus Belediyesi Halk ekmek Fabrikası şehirdeki ekmek üretimi uygulamalarına öncülük etmektedir.

Halk ekmek fabrikası, bu bölgede bulunan çok sayıda satış veya tüketim noktasına ekmek ve ilgili ürünleri üretmektedir. Halk ekmek fabrikası unlu mamüllerin üçte birini kendi satmakta ve üçte ikisini altı satış noktasına göndermektedir. Halk ekmek fabrikası daha ucuz ve hijyenik ürünlerini süpermarketler, restoranlar, çeşitli fast food satış noktaları, bakkallar ve benzerleri yerlerde halkın hizmetine sunmaktadır. Halk ekmek fabrikasında çalışan fırıncılar, makineler işin emek yoğunluğunun büyük bir kısmı ile ilgilendiğinden, kalite kontrol için hazır bulunmaktadırlar. Tarsus Halk Ekmek kalitede rekabet oluşturarak insan sağlığı için en iyiyi, en güzeli üretmeye çalışmaktadır.